Velké srovnání plynových grilů Nexgrill, BroilKing a Weber
Grilování na plynovém grilu je skvělý způsob, jak si rychle a bez větších starostí dopřát skvěle propečený steak nebo lahodnou grilovanou zeleninu. Stačí prostě otočit knoflíkem a gril je v provozu bez dlouhého čekání na roztopení. Pokud už jste rozhodnutí, že grilování na plynu je pro vás to pravé (nebo tento typ grilu vážně zvažujete), ale tápete, kterou značku zvolit, je pro vás tento článek jako dělaný. Představíme si v něm kromě největších výhod grilování na plynu i srovnání TOP výrobců těchto grilů, tedy Nexgrill, Broil King či Weber.
Proč si koupit právě plynový gril?
Grilování na plynovém grilu je ve srovnání s jinými typy prostě hračka, a pokud s grilováním teprve začínáte, je to za nás jednoznačná volba. Nemusíte zakládat oheň, ani se o něj během grilování starat. Jednoduše stisknete tlačítko a o zbytek už se postará váš gril. Nepotřebujete k tomu žádné větší zkušenosti ani vhodné brikety, štěpku nebo podpalovače. Jediné, bez čeho se skutečně neobejdete, je lahev s plynem. Máme vyzkoušeno, že jedna lahev s 5 kg propan-butanu vydrží obvykle téměř na celou sezónu, i když grilujete třeba každý den. Pokud vás odrazuje obava z nutnosti nosit těžké lahve – na trhu je i spousta odlehčených plynových lahví, díky kterým manipulaci zvládne téměř každý.
Mezi největší výhody plynových grilů ale patří snadná regulace teploty a schopnost udržení stálé teploty po celou dobu grilování. Grilování na plynovém grilu je ve srovnání s tím na dřevěném uhlí zároveň i úspornější a čistší. Při grilování na plynu se totiž neprodukuje nežádoucí kouř, který by obtěžoval sousedy a maso nemá tendenci se na plynu připalovat. Nicméně absence kouře může pro někoho i lehkou nevýhodou, jelikož pak maso postrádá autentické kouřové aroma.
Grily na plyn vás rozhodně nepřipraví o různé způsoby grilování pokrmů. Můžete si vybrat, jestli budete jídlo grilovat na přímo, či ne. Přímé grilování znamená přímo nad ohněm, je tedy vhodné pro tenčí plátky masa, skvělé pro kuřecí steaky, špízy nebo grilovanou zeleninu. Naopak nepřímé je sice pomalejší, ale zase umožňuje upéct i silnější nebo tužší kusy masa, ideálně se tedy hodí pro celé kuře, vepřovou kýtu nebo naložený bůček. Určitě stojí za zmínku i to, že oproti grilu na dřevěné uhlí neodkapává tuk přímo do ohně a tím se minimalizuje vznik karcinogenních látek. Jde tedy o něco zdravější alternativu přípravy jídla.
Není grilování na plynu nebezpečné?
Naopak. Plynová lahev sice může vzbuzovat obavy, ale není čeho se obávat. Právě bezpečnost plynových grilů patří mezi jeho absolutně největší výhody. Celý systém grilu je samozřejmě opatřen pojistkami, díky kterým určitě nemusíte mít strach z nechtěného úniku plynu. Po každém grilování je ale všeobecně lepší přívod plynu pro jistotu uzavřít.
Tipy na grilování na plynovém grilu
Chcete si i na plynovém grilu užít i něco jiného než klasické špízy, steaky a jiné běžné grilovací recepty? Co třeba domácí pizza přímo z grilu? Žádný problém. Většina výrobců plynových grilů nabízí totiž i celou řadu příslušenství. Například pizza kámen od Napoleonu, elektrický rožeň na grilování kuřat od Broil King, litinová pánev či držák na rybu a zeleninu od Weberu. To je jen část doplňků pro gril, díky kterým posunete vaše grilování na vyšší level. Určitě si nezapomeňte taky přikoupit obracečku na grilování a vhodný kartáč na následné čištění.
TIP: Kdybyste kartáč zrovna neměli, na čištění grilu můžete zkusit i cibuli. Stačí rozkrojenou půlku cibule napíchnout na vidličku a přejet s ní po rozpáleném grilu. Pomůže vám odstranit ty nejhorší nečistoty.
TIP 2: A ještě jeden pro vás máme. Pokud chcete zjistit, kolik plynu zrovna zbývá ve vaší propanbutanové lahvi, stačí ji polít horkou vodou. Poté po lahvi přejeďte rukou a tam, kde je lahev stále chladná, tam je hladina zbývajícího plynu.

Jak vybrat ten nejlepší plynový gril pro vás?
Už jste rozhodnuti, že gril na plyn je to pravé pro vás, ale nevíte, jak se zorientovat v pestré nabídce grilů? V pravé řadě je dobré mít jasno v rozpočtu. I plynové grily se dají pořídit v mnoha cenových hladinách. Základní, menší model plynového grilu Broil King u nás seženete od 12 tisíc, v nabídce máme ale i prémiové grily pro fajnšmekry, kteří to myslí s grilováním smrtelně vážně.
Dále je dobré vědět, jak jste na tom s prostorem, kde bude gril umístěn. Na malý balkon nebo terasu se hodí spíš menší gril, na velké zahradě se krásně bude vyjímat ten prostornější s odkládací plochou. A ještě důležitější je vědět, jak často a pro kolik lidí budete grilované lahůdky připravovat. Pokud často hostíte partu přátel, určitě volte gril s větší grilovací plochou třeba Broil King Baron 590. Snadno tak připravíte všechno jídlo najednou a pak už se můžete věnovat hodování. Pro dva či malou rodinu ale bohatě stačí i menší grily jako je Spirit II. od Webera.
Je také dobré vědět, co od grilu požadujete. Někdo ocení kolečka pro snazší manipulaci, někdo zase touží po grilu z nerezu a po technických vychytávkách, jako je integrovaná teplotní sonda na maso nebo přídavný vařič. V případě, že chcete brát gril třeba na výlety, ani tady nemusíte od plynu opustit. Například značka Weber má ve své nabídce i kompaktní a přenosný plynový gril přímo stvořený pro grilování na cestách.

Srovnání našich výrobců plynových grilů
Americké grily Nexgrill, které vás překvapí!
Tento americký výrobce uvedl svůj první gril na trh v roce 1993. A za těch necelých 30 let si získal zástupy oddaných fanoušků, kteří by ho za jinou značku už nevyměnili. Dbá na vysokou kvalitu výrobků a detailní propracování. Pro Nexgrill totiž nejsou grily jen kusem kovu, ale součást našich domovů. Díky grilům značky Nexgrill tak ze své zahrady vytvoříte prvotřídní kuchyni. Potěší také snadné a intuitivní ovládání a hlavně příznivá cena. Z naší nabídky můžeme doporučit třeba Nexgrill 4B Deluxe. Tento větší plynový gril si vás získá prostornou grilovací plochou, čtyřmi hořáky, i systémem ProTouch. Díky němu můžete klasický rošt snadno nahradit třeba WOK pánví, držákem na kuře i dalšími variantami. To vše navíc s cenou do 20 000 Kč.
Rodina, praktičnost a velká výdrž. To jsou grily Broil King.
Ani s kanadskou značkou grilů BroilKing rozhodně nešlápnete vedle. Tato rodinná firma přesně ví, co rodiny při venkovní BBQ potřebují – spolehlivý gril, který se snadno ovládá a pomůže vám vykouzlit dobré, kvalitní a rychlé jídlo. Mezi hlavní vlastnosti jejich grilů patří dlouhá výdrž a efektivita. Nabídne spoustu úložného prostoru, takže do grilu od Broil King bez problémů schováte veškeré příslušenství a nástroje.
Mezi nejprodávanější modely značky Broil King patří plynový gril Baron 490. Ten vám přinese 4 hořáky, jeden boční vařič, elektrický rožeň, dvojité víko či slitinovou vanu, která díky svému tvaru maximalizuje odpařování tuku. To vše s výkonem 12,4 kW, 0,3 m2 velkou grilovací plochou a cenou 35 490 Kč.
Legenda mezi značkami grilů? Jednoznačně Weber.
Pokud chcete osvědčenou klasiku, kterou zná (téměř) každý, pak vám asi nemusíme představovat americké grily značky Weber. Tento výrobce vyrobil první gril už v roce 1951 a těší se velké oblibě po celém světě. Výhodou grilů Weber je široký sortiment příslušenství, špičková kvalita, neustálé inovace i důraz na ergonomii při grilování. Navíc si z pestré nabídky plynových grilů Weber vybere opravdu každý. Od cestovatelů, kteří hledají jen kompaktního společníka, až po početnou rodinu, která griluje každý den.
Velké oblibě se těší střední model Weber Genesis II. Ten kromě prostorné grilovací plochy nabídne 3 hořáky, elektrické zapalování, kompaktní rozměr vhodný i do menší zahrady a kompatibilitu s teploměrem iGrill 3.