V nákupním košíku nejsou žádné produkty
Domů BlogPeletové grily – proč si je taky zamilujete?

Peletové grily – proč si je taky zamilujete?

Peletové grily boří příčky popularity v Kanadě i USA. A možná už si jeden pořídil váš soused nebo o něm básnil kolega z práce. Grily na dřevěné pelety dobývají americké i kanadské domácnosti a jejich přednosti už oslavují i zdejší mistři grilu. Proč se vyplatí pořídit si jeden i k sobě na zahradu?

peletový gril pit boss

Plynové grily a grily na dřevěné uhlí dominovaly americkému trhu více než půl století. V posledních letech se ale situace drasticky změnila a do popředí se pomalu, ale jistě dere nejmladší typ na trhu – gril na dřevěné pelety. 

Krásně to dokazují i statistiky z let 2020 a 2021, kdy vzhledem k období omezování pohybu zažíval grilovací průmysl v USA zlaté časy. Ačkoliv se zvýšený zájem týkal všech typů grilů, byly to právě ty peletové, které meziročním nárůstem prodejů překonaly své protivníky. Za rok 2020 po nich vzrostla poptávka až o 52 %, rok nato o dalších 38 %. 

Co tedy stojí za jejich úspěchem? Proč spoustu milovníků amerických BBQ opouští zajeté metody a obrací se ke grilům na dřevěné pelety? Odpověď je jednoduchá. Kombinují to nejlepší z grilování na plynu a uhlí. Usnadňují práci a šetří čas, aniž by nás obrali o vynikající chuť jídla grilovaného na dřevě.

grily na pelety

Snadná údržba i ovládání grilu

U peletového grilu odpadá potřeba zapalovačů, nečistot z uhlí nebo tahání se s propanbutanovou lahví. Pohání ho elektřina, ale její role zde spočívá pouze ve vyslání prvotního impulzu pro zapálení. Není hlavním zdrojem tepla.

Gril na pelety funguje na tzv. principu „set and forget“, tedy „nastavit a zapomenout“. Oproti grilu na uhlí nevyžaduje neustálou kontrolu a regulaci teploty. Díky vestavěnému termostatu to všechno zvládne sám. Vy jen naplníte zásobník, vyprázdníte kbelík na popel a zvolíte cílovou teplotu. Rotující „šnek“ podle toho automaticky přikládá potřebné množství pelet do hořáku. 

Méně času u roštu, více s rodinou

Na peletovém grilu si každý dokáže připravit grilovanou pochoutku i s minimem dovedností, vynaloženého úsilí a hlavně času. Pelety se totiž rozpálí už během několika minut. U moderních modelů můžete dokonce celý proces hlídat přes chytrý telefon a mezitím si hrát s dětmi nebo pracovat v obýváku. 

Po jídle přijde vhod i nenáročná údržba. Ať už se pustíte do běžného nebo hlubšího čištění, zabere vám maximálně 15 minut. 

Pravá příchuť dřeva

Jistě, i plynový gril je pohodlný, co se týče ovládání nebo rychlosti zahřátí. Neposkytne vám ale takové bohaté kouřové aroma jako pravé dřevo. Peletové grily tuto výsadu mají. Naservíruje vám maso k nerozeznání od toho, které bylo poctivě připravované nad rozžhaveným uhlím. Jen o dost rychleji.

A byť mohou pelety svým kapsulovitým tvarem na první pohled mást, jsou vyrobeny ze skutečného čistého dřeva, rozemletého a stlačeného k sobě. Jejich výhoda spočívá v ceně i v rozmanité nabídce příchutí, z nichž každá tvoří jiný kouř a chuť. Mezi ty nejoblíbenější patří třeba pelety ze dřeva hickory a mesquite, jabloně či javoru.

pelety

Široké možnosti přípravy, včetně uzení

Vůbec největším lákadlem grilů na dřevěné pelety je však schopnost skvěle udržovat stálou, nízkou teplotu po celé hodiny bez nutnosti jakýchkoliv úprav. To je um nezbytný pro pomalé uzení žebírek, bůčku i vepřového masa.

Grilováním a uzením to nekončí. Moderní gril na dřevěné pelety je schopen vám připravit prakticky cokoliv, co zvládnete doma v kuchyni. Vybrat si můžete mezi přímým i nepřímým způsobem grilování, a když na to přijde, vykouzlíte na něm koláče, pizzy, pečeně i dušené pochoutky.

Peletové grily – TOP značky

Pokud jste začali i vy přemýšlet nad koupí svého peletového pomocníka, vybírejte podle toho, na co a jak často ho plánujete používat nebo kolik mu hodláte věnovat prostoru a financí. Jestliže nechcete šlápnout vedle, vsaďte na jednu z těchto předních značek, které nabízí spolehlivost, zákazníky ověřenou kvalitu i dlouhodobé záruky.

Broil King

Nejrozšířenější značka grilů v kanadských domácnostech. Společnost Broil King je známá svým precizním zpracováním grilů a robustní konstrukcí, která často vyniká mezi konkurencí. Založena byla teprve v roce 1986, ale během krátkého času si vybudovala pevnou pozici mezi lídry na trhu. Produkty vyrábí v Kanadě a Spojených státech a výhradně za pomoci místních pracovníků a materiálu. Zakládá si na dlouhé životnosti, extra výkonu a bezpečí.

peletový gril GMG

GMG

Americká společnost GMG neboli Green Mountain Grills se netají vášní a nadšením peletové grily. Naopak. Tak dlouho její zakladatelé hledali na trhu model, který jim bude vyhovovat se vším všudy, až se rozhodli, že vytvoří svůj vlastní. A vyšperkovali ho tak, aby byl jeho uživatel maximálně spokojen. Proto kladou důraz na kvalitu, pohodlí a všestrannost, ale také dostupné ceny.

Louisiana

Původně rodinný podnik, dnes celosvětová společnost. Americký výrobce grilů a udíren Louisiana sbírá chválu napříč kontinenty. Jeho produkty vznikly ve spolupráci s profesionálními kuchaři, proto dokážou do vaší venkovní kuchyně přinést opravdu prvotřídní kulinářské zážitky. Špičkový design, kvalitní řemeslné zpracování a moderní technologie – to jsou faktory, díky kterým výrobky Louisiana vynikají ve světě grilování a uzení. 

Pit Boss

Peletové grily značky Pit Boss jsou proslulé svou odolností, atraktivním designem a precizním zpracováním až do samotných detailů. Není divu, na procesu jejich výroby se dodnes svými návrhy podílí zákazníci i zaměstnanci. Cílem této americké společnosti je totiž především uživatelská přívětivost a spokojenost jak pro samotného kuchaře u grilu, tak pro všechny návštěvníky jeho zahradních oslav. 

Další články

O čem píšeme

Nezmeškejte žádné
novinky či slevy!