Jaké maso se nejvíce hodí pro uzení?
To je doslova vhozená rukavice do ringu. Mohli bychom náš článek započít a také zakončit jednoduchou větou: „No přece každé ne?!“ Z toho byste ale asi o moc moudřejší nebyli. Takže hodíme za hlavu jednoduchá řešení a půjdeme se podívat na maso, které je nejvhodnější pro uzení.
Češi zkrátka milují vepřové
Spotřeba vepřového masa v České republice jednoznačně vede. Průměrný český strávník zkonzumuje ročně okolo 40 kilogramů vepřového masa. Proto jednoznačně musíme začít tímto typem masa. Až totiž půjdete poprvé k udírně, určitě do ní vložíte právě maso vepřové!
Jaké vepřové maso udit?
Bůček je král. K pivu či vínku nakrájený domácí špek z boku či domácí slaninka. To je prostě něco, čemu nelze odolat. Nebeská mana, volající ke stolu všechny kamarády, sousedy i manželky. Šrůtky bůčku jsou asi to nejčastější, co v českých udírnách uvidíte. Dělají se na různé způsoby – jen čistě nasolené, máčené v krvi jako slanina (nebo kuléru – barvivo), paprikové, česnekové, chilli… No prostě na co si vzpomenete. Po klobásách se jedná o nejvíce vyráběný výrobek z domácí udírny!
Hřbetní špek – bez dobrého uzeného špeku si neumíme představit základ řady českých omáček. Třeba té nejoblíbenější – svíčkové. Špek se udí takzvaně do zásoby. To znamená, že byste ho vždycky měli mít v udírně dost. Doporučujeme vám navíc zvolit „sádlo“ z Mangalice nebo Iberica. To je teprve chuťový zážitek. I zde se nabízejí různé varianty, ale za nás můžeme potvrdit, že v tomto případě je klasika prostě klasika!
Uzená panenka je rychlá dobrota a skvělá svačinka. Když si s ní vyhrajete, tak vám nahradí debrecínskou šunku. Hezky jen tak – na výlet, do rohlíku… No už se nám zapalují lýtka. Skvěle se pojí s bylinkami a česnekem. Mňam!
Nemůžeme opomenout ještě uzenou krkovici, která se v kuchyni taky neztratí. Už jste měli šunkofleky s vaší domácí krkovičkou? Jestli ano, určitě už víte, že se tomu nic nevyrovná. A my to potvrzujeme – je to tak! Krkovice je nejlepší jen nasolená, hezky na klasiku. Pokud ale chcete vyzkoušet netradiční příchutě, pak jednoznačně doporučujeme tuto skvělou partii spojit s nějakým dobrým chilli.
TIP: Udit lze samozřejmě i další partie z vepřového masa. Výborná jsou žebra, uzená kotleta nebo třeba ocásky.
A co kuře?
Druhým nejoblíbenějším masem v Česku je kuřecí maso. Průměrný český jedlík prý sní kolem 30 kilo drůbežího masa ročně. A to není vůbec málo!
Jaké kuřecí maso udit?
V tomto případě je odpověď jednoduchá. Udíme ideálně celá kuřata. Prostě vezměte celé kuře a šoupněte ho tam. Aspoň nemusíte moc přemýšlet, jestli si k večeři dáte uzené stehno nebo uzená prsa a křidýlka. Navíc můžete tímto způsobem pohostit celou rodinu nebo přátele a každý si vybere to svoje. S kořením to není třeba moc přehánět. Stačí si připravit jednoduchou směs ze soli, cukru a sladké papriky, kterou nasypete jak dovnitř, tak jí potřete celé kuře. Výsledkem bude krásné zlatavé kuře s křehkou kůžičkou a krásně vyuzeným masíčkem.
Udit můžeme samozřejmě ale i samotná stehna a čtvrtky. Pokud jste trochu víc na práci s nožem, pak si určitě poradíte. Výsledek je ale pořád stejný.
TIP: Když jsme u té drůbeže – vyzkoušejte uzená krůtí stehna nebo prsa. Lahůdka, která se nedělá tak často, ale určitě vás potěší!
A hovězí samozřejmě taky!
V Rumunsku vymysleli šikovní uzenáři jednu z nejlegendárnějších pochoutek na světě. Dokonce jim jí Američani, tak trochu ukradli a stala se součástí jejich národního streetfoodu. Řeč je o chutném a nezapomenutelném hovězím pastrami. Jedná se o uzené hovězí hrudí, které se nakládá do láku s kořením. To je ale na hony vzdálené tomu našemu obvyklému uzení. Nicméně pokud máte dobrý zdroj hovězího hrudí, kvalitní nářezák a chuť to zkusit, pak se do toho určitě dejte. Má to ovšem jednu nevýhodu – jakmile se vám to povede, budou po vás domácí pastrami chtít kamarádi a sousedi pořád!
Jak už jsme naznačili – uzení hovězího masa u nás nemá tak velkou tradici jako uzení masa vepřového. To ale neznamená, že by nebylo z udírny dobré. Jen vyžaduje trochu pracnější přípravu a delší dobu uzení. Ne každý tak má chuť hovězí uzené vyzkoušet. Pokud ovšem chcete s hovězím masem začít, pak určitě neuděláte chybu třeba se seřízlým hovězím žebrem.
Malá rada na závěr
Pojďme se vrátit na začátek textu a dovolte nám jednu poslední radu – uďte si co chcete! Ale opravdu. Udit totiž lze téměř všechno. Zeleninou počínaje, vejcem konče. Do udírny můžete dát jehněčí kolínko, nějakou pěknou rybu (doporučujeme makrely), sýr, tofu. No prostě na co máte chuť!
Tak kouři ZDAR!