V nákupním košíku nejsou žádné produkty
Domů BlogJak vybrat zahradní gril vhodný právě pro vás?

Jak vybrat zahradní gril vhodný právě pro vás?

Každý zahradní gril má svá specifika a my vám poradíme jak vybrat ten, díky kterému grilování určitě propadnete! V článku zjistíte, jak vybrat ideální gril, díky kterému připravíte tu nejlepší hostinu široko daleko.

Jaký typ grilu vybrat?

Při výběru si nejdříve rozmyslete, jaký typ preferujete. Může se jednat o elektrický gril, plynový gril nebo gril na dřevo a brikety. To je zásadní otázka. Dále jak velký by měl být. Trávíte večery spíše v menším počtu nebo se chystáte pravidelně hostit velkou skupinu kamarádů? Není totiž nic horšího, než když se při grilování na malém grilu trápíte a celý večer strávíte prací. V neposlední řadě je potřeba vědět, zda chcete začít se základním grilem, nebo chcete maximální výbavu, tedy například přídavný vařič, propojení s wi-fi či rožeň.

Jedině plyn to může být

Plynové grily jsou velmi jednoduché a praktické. Pro některé ale může být překážkou vyšší pořizovací cena, případně potřeba měnit propanbutanové lahve. Tyto lahve slouží k zapálení plynových hořáků. Bez nich nebude mít plynový gril žádný zdroj hořlaviny a nebude funkční. Z našich zkušeností to ale není velkým problém. I s častou frekvencí grilování vám lahve vydrží poměrně dlouho, a pokud budete mít například dvě na výměnu, není se vůbec čeho obávat. Propanbutanové lahve můžete navíc vyměnit na většině benzinových pump. Takže se stačí na některé zastavit po cestě z práce a situace je rázem vyřešena.

Gril na plyn má jednu obrovskou výhodu – je ihned rozpálený. Nemusíte čekat, než se vám rozhoří oheň nebo rozpálí brikety. Plyn se začne spalovat v okamžiku stisknutí knoflíku. Dalším benefitem je lehká údržba a manipulace. Stejně jako u elektrického grilu můžete snadno regulovat velikost plamene a tím i teplotu grilu. Pokud však máte rádi typickou vůni uhlí, ta u plynového v základu chybí. Je ale možné váš gril na plyn doplnit třeba flavorizérem, díky kterému bude zážitek a chuť masa téměř totožný jako z grilu na uhlí. Potěší určitě i to, že velký gril se na zahradě krásně vyjímá.

Weber SPIRIT II E-210 GBS – moderní zahradní gril se dvěma plynovými hořáky. Vyznačuje se unikátním systémem grilování GS4, který vám zaručí perfektní zážitek. Cena je velmi příznivá. Gril je kompaktní a vejde se do menších prostorů, klidně tedy na menší zahradu.

Pro náročnější a zkušenější uživatele však doporučujeme větší grily. Takovým zástupcem je například Plynový gril Baron 490 Broil King. Nabízí spoustu vychytávek, od praktické nádoby na tuk pod vanou grilu až po podsvícení knoflíků.

Zdravější grilování s elektrickým grilem

Elektrické grily jsou jednoduché na ovládání a zejména pohodlné. Jejich povrch je tvoří teflonová, kamenná nebo keramická plochou. Na elektrickém grilu připravíte také zdravější pokrmy, než na uhlí či peletách. Gril se snadno a rychle ohřeje po zapojení do zásuvky díky proudění elektrické energie. Nepotřebujete žádný tuk ani oheň, navíc vám elektrický gril nezabere moc místa. Pohodlně se vejde do menší místnosti nebo terasu. Jen nezapomeňte, že musíte mít poblíž zdroj elektrické energie. Elektrický gril je také vhodný na balkony, kde nechcete obtěžovat sousedy dýmem. Odpadá také starost, zda máte dostatek uhlí, podpalovače, apod.

Zástupcem elektrických grilů je Weber Q 2400 Stand. Díky vysokému stojanu jej můžete nastavit do vaší optimální výšky. Navíc obsahuje plynule nastavitelný regulátor teploty. Je z pevné hliníkové litiny, čímž vzniká vysoká životnost a odolnost grilu.

Klasické grilování na dřevěné uhlí

Gril na dřevěné uhlí je bezesporu nejtypičtější. Zajistí vašim pokrmům nezaměnitelnou vůni ohně, což mu dodává ten správný šmrnc! Jedinou nevýhodou je, že se musíte naučit jak správně rozdělat oheň a rozpálit uhlíky, ale především jak uchovat tu správnou teplotu po celou dobu grilování. Musíte také trochu více plánovat, protože zapálení trvá delší dobu. S trochou cviku se z vás ale brzy stane pravý pán ohně. Výhodou zahradních grilů na uhlí je cena, která je nižší než u plynových nebo elektrických grilů.

Pokud byste hledali gril vhodný pro začátečníky, neuděláte chybu, pokud zvolíte gril Weber Classic Kettle. Můžete na něm připravovat jídlo přímou i nepřímou metodou. U přímého grilování pokládáte přímo nad žár ohně, u nepřímého je to samozřejmě naopak. Hodí se to obzvlášť ve chvílích, kdy se chystáte grilovat pomalu a na přímém ohni by se vám jídlo připálilo. Výbava je sice základní, nicméně je pro méně náročné či začínající kuchaře dostačující. Obsahuje záchytnou misku na popel, trojmo niklovaný grilovací rošt nebo třeba tři větrací průchody.

Pokud však hledáte u svého grilu něco navíc, doporučujeme spíše sáhnout po Kamado grilu na dřevěné uhlí Nardo Black Pit Boss XL. Je mimořádně všestranný. Lze na něm udit maso, upéct pizzu nebo dokonce i pečivo. Díky rozměrům je a vhodný pro přípravu hostiny pro větší počet osob.

Luxus jménem peletový gril

Jestli jste už všechny předchozí možnosti vyzkoušeli a ani jedna vás nenadchla, máme tu ještě jednu alternativu, hodnou skutečných fajnšmekrů. Peletové grily spojují ty nejlepší vlastnosti plynových, elektrických a grilů na dřevěné uhlí. Peletový gril absolutně mění pravidla hry a přináší novou dimenzi do světa grilování. Díky dřevěným peletám nepřijdete o charakteristickou kouřovou chuť a vůni, všechny vychytávky, které nabízí elektrické grily jsou tu pro vás – zabudovaný teploměr a přídavné sondy na maso, smart ovládání z gauče nebo zahradního křesla. Peletové grily také výborně udržují stálou teplotu  stejně jako grily na plyn. Pelety hoří navíc téměř bez zápachu a zbytečného odpadu.

Doporučíme vám pecku, která z vás udělá nejlepšího a skoro profesionálního gril mistra v širokém okolí, byl by to peletový gril s boční udírnou Austin XL Pit Boss. Tenhle gril je americká klasika s plně automatickým provozem, uspořádejte s tímhle grilem pravou BBQ, která je dnes čím dál víc oblíbenější. Využijete ho jak pro přímé, tak i nepřímé grilování a díky přídavné boční udírně můžete i udit.

Praktický ovládací panel vám usnadní život, slouží ke spuštění grilu, k nastavení požadované teploty pomocí otočné stupnice, kde jsou již teploty grilu přednastavené, a pomocí panelu připojíte i sondy na maso. Dvě navíc dostanete jako součást balení.

Pelety ze zásobníku posouvá automatický šnekový podavač do grilovací komory, kde jsou zažehnuty a rozžhaveny elektrickým zapalovačem. Pro ten nejlepší výsledek je ideální vybrat si pelety od stejné značky a druh volit podle pokrmu, který se chystáte grilovat. Ty z ovocných stromů nabízí sladké aroma, ořechové pelety zaručí slanou kouřovou chuť a dubové pelety volte, pokud grilujete třeba lososa.

Jakou značku zvolit?

Na trhu je spousta velkých hráčů, jedním z nejznámějších je Weber – legenda mezi grily. Nabízí plynové, elektrické i grily na dřevěné uhlí těch nejmodernějších designů a vychytávek. Pokud zvolíte gril Weber, můžete si být jistí, že rozhodně neuděláte chybu. Ani mezi dalšími značkami je ale spousta skvělých grilů. Dobrou volbou mohou být třeba kanadské grily Broil King nebo americká Louisiana. Ať už zvolíte jakkoukoliv značku, přejeme vám mnoho skvělých chvil strávených právě grilováním.

Další články

O čem píšeme

Nezmeškejte žádné
novinky či slevy!