V nákupním košíku nejsou žádné produkty
Domů BlogČištění grilu – proč a jak na to?

Čištění grilu – proč a jak na to?

Grilování k létu nezaměnitelně patří. Po příjemném dni však přichází na řadu druhá směna – čištění grilu. Pro mnohé noční můra. Ať už však vlastníte gril elektrický, na plyn nebo třeba zahradní gril s udírnou, rozhodně čištění nepodceňujte a věnujte se mu po každém použití. Tou největší odměnou za vaši trpělivost a péči vám bude pokaždé skvěle chutnající jídlo a dlouhá životnost vašeho grilu.

Proč je důležité gril správně čistit?

Pokud nechcete jíst speciality na grilu s nechtěnými škodlivinami, musíte se naučit správně čistit nejen grilovací rošt, ale také veškeré příslušenství, které ke grilování používáte. To proto, že se na něm nachází zbytky připečených pokrmů a mastnota. Co se týče roštu, asi vás nepotěší, že ideální je ho čistit nejen po každé grilovačce, ale také mezi přípravami jednotlivých chodů.

Čištění grilu má nejen hygienické, ale také bezpečnostní důvody. Pokud na mřížce necháte mastnotu, vzniká riziko vznícení. V lepším případě se vám podaří požár rychle uhasit, v horším může dojít k zničení majetku a ohrožení zdraví.

Grilovat na mřížce, kterou jste po poslední grilovačce nevyčistili, opravdu není nic moc. Zůstávají na ní zbytky jídla a tím vzniká základ pro tvorbu bakterií a škodlivých látek. No řekněte, chcete na takovém povrchu připravovat čerstvé jídlo? Určitě ne.

Pokud se navíc čištění grilu budete věnovat pravidelně, tolik se u něj nenadřete a prodloužíte životnost svého grilu až o několik let!

kartáč na čištění grilu

Postup čištění grilu

Při čištění grilu začněte roštem. Jestliže vám na něm zbyly zbytky jídla, doporučujeme gril na pár minut rozehřát a proměnit zbytky na popel. Tak se vám budou z mřížky lépe odstraňovat. Dobrým pomocníkem vám bude drátěný kartáč. Pokud ho nemáte, můžete si vyrobit domácí kartáč za pomoci alobalu. Použijte mýdlovou vodu a rošt pořádně vypucujte. Pokud preferujete přírodní čistící prostředek, použijte jedlou sodu. Stejnou vodu pak můžete použít i na vnější část grilu. Po vyčištění špíny přejeďte plochu čistým hadříkem a osušte. Stejně postupujte i u veškerého příslušenství, které ke grilování používáte. Ať už se jedná o obracečku na maso nebo lopatku na uhlí. Pro lepší životnost gril po vyčištění přikryjte krycí plachtou na zahradní grily.

Jaké vybavení na čištění koupit?

Jak už je zmíněno výše, pro důkladné vyčištění potřebujete zejména drátěný kartáč. Na vyčištění všech typů povrchů je vhodný například Broil King čistící kartáč. Má odnímatelnou hlavici, snadno ji tedy po nadměrném použití vyměníte. Na vyčištění grilovací vany u plynových a elektrických grilů použijte čistící špachtli Weber. Jemná emulze, která pomůže odstranit veškeré nečistoty u všech typů grilů, to je Weber čistič roštů. Jakmile máte gril vyčištěný, otřete ho houbičkou. No a máte hotovo. Některé části grilu jde navíc umýt i v myčce. V tom případě ale doporučujeme prostudovat manuál, kde byste se měli dozvědět i konkrétní instrukce k čištění vašeho modelu grilu.

čištění grilu

Tipy a triky pro důkladné vyčištění grilu

Pivo je skvělé nejen na uhašení žízně, ale je také výborným čističem! Nalijte ho do teplého grilu a nechte chvilku působit. Špína půjde dolů jedna radost. Vyzkoušet můžete i cibuli – stačí půlku čerstvé cibule napíchnout na vidličku, rozpálit gril a postupně potírat cibulí rošt. Nečistoty tímto způsobem odstraníte snadno a bez chemie. 

Dalším zázračným nápojem je káva, respektive kávová sedlina. Smíchejte ji se šťávou z citronu a použijte směs na rošt a hořáky. Uvidíte, jak se budou lesknout! Stejně dobře vám poslouží i ocet.

Včerejší noviny vám mohou posloužit i dnes. Zabalte do nich rošt, pošplíchejte čističem a nechte působit několik hodin, ideálně přes noc. Druhý den už jej stačí jen opláchnout čistou vodou a máte hotovo.

Čistit můžete i párou. Na chladnoucí gril položte navhlčenou utěrku. Zavřete gril a nechte vše působit po dobu 30 minut. Mezitím si můžete shlédnout jeden díl oblíbeného pořadu. Po uplynutí doby gril dočištěte. Uvidíte, že budete hotovi raz dva, pára totiž skvěle uvolní mastnotu a vy tak budete mít hned hotovo. Pokud máte doma parní čistič, můžete samozřejmě použít i tohoto pomocníka. Pára pomůže uvolnit připečeniny a čištění pak bude hračka.

Možná se to zdá jako věda. Ale nebojte – jakmile v čištění získáte potřebou rutinu, vše vám půjde jako po másle.

Další články

O čem píšeme

Nezmeškejte žádné
novinky či slevy!