ZAČÍNÁME S LITINOU
Litinové nádobí není jen trendem poslední doby. Důvod je jednoduchý. Při správném užívání a také péči se totiž jedná o produkt, který s vámi vydrží celý život. Navíc vám poskytuje v podstatě naprostou svobodu ve vaření. V přírodě, v grilu nebo doma na plotně s litinovým nádobím totiž vykouzlíte defakto jakýkoliv pokrm. Jakmile si litinové nádobí oblíbíte, už v žádném jiném nikdy vařit nebudete.
LITINOVÝ SET PIT BOSS PRO ZAČÁTEČNÍKY
Litinový set PIT BOSS je ideálním parťákem pro všechny, kteří chtějí s vařením v litině začít. Šestidílný set nabízí totiž všechno, co k vaření potřebujete. A to momentálně za neuvěřitelnou zvýhodněnou cenu, za kterou normálně koupíte maximálně jednu pánvičku. Navíc jsou v setu těžké kožené rukavice, díky kterým se nemusíte bát, že se při manipulaci s litinou popálíte.
– Litinová pánev s dlouhou rukojetí o průměru 25,5 cm o objemu 1,3 litru.
Tuto pánev využijete převážně na přípravu omáček či při grilování. Pohodlně se vejde do většiny grilů a odpadne vám tak nákladné nakupování hliníkových podtácků.
– Litinová pánev s dlouhou rukojetí o průměru 30,5 cm o objemu 2,8 litru
Ideální pánev na přípravu omáček nebo příloh. Díky tomu, že v setu najdete i nízkou pánev stejných rozměrů, kterou můžete použít jako pokličku, můžete v této pánvi pohodlně dusit nebo jí použít jako nízký dutch owen.
– Nízká litinová pánev / víko o průměru 30,5 cm
Využijete jí jako víko na předchozí pánev. Ideální je ale také například na pečený česnek či opečené plátky brambor Argentinským stylem.
– Hluboký litinový hrnec o průměru 25,5 cm o objemu 3,8 litru s litinovou poklicí
Toužíte po svém kotlíkovém guláši či výborné polévce z ohně? Tento hrnec vám na to skvěle poslouží. Navíc ho můžete využít i při grilování metodou BBQ – výborné je z něj například trhané maso, kdy místo zabalení do folie či butcher paperu maso vložíte přímo do hrnce, přiklopíte a maso dojedete v něm. Díky poklici ho můžete využít také na pečení – stačí přidat uhlí přímo na poklici. Není to sice přímo dutch owen ale při troše cviku si z něj takový mini dutch owen vytvoříte. V případě, že vás tato příprava pokrmů bude bavit, pak můžete sáhnout po profesionálnějším dutch owenu.
JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O LITINU
Vypadá to náročně, ale opak je pravdou. Péče o litinu má své zákonitosti, pokud si je zažijete a dostanete je pod kůži, budou vám připadat jako hračka. Předně litinu je potřeba po každém použití důkladně ošetřit protože jinak začne reznout. Není to neodstranitelná závada, ale je to zbytečná překážka před každým vařením.
PŘED KAŽDÝM VAŘENÍM
Litinu řádně nahřejte a vypalte nejlépe živočišným tukem či tukem určeným na litiny. Spoustu výrobců nabízí pasty ze živočišného tuku nebo na bázi parafínu, které je potřeba použít předtím, než začnete v litině vařit. Odstraníte tím případné nečistoty a litinu takzvaně „namažete”. To je důležité, aby se vám pokrm nepřipékal. Pamatujte, že litina perfektně drží a distribujuje teplo a vaření v ní je tedy mírně odlišné od vaření na klasickém nerezovém nebo teflonovém nádobí. Většina tuků, které výrobci nabízejí je zdravotně nezávadná, ale i tak doporučujeme vždy spíš použít například vepřové sádlo. První výpal z litiny odstraňte papírovým ubrouskem. Až poté vložte tuk, na kterém budete smažit či vařit.
PO KAŽDÉM VAŘENÍ
Litinu je potřeba po každém vaření řádně ošetřit. Nepoužívejte pokud možno běžné kuchyňské čističe. Těmi si totiž litinu ničíte. Nejlepší je použít biologické přípravky nebo jedlou sodu a ocet. Po umytí litiny jí řádně osušte nebo nechte oschnout na slunci. Když je dokonale suchá přichází na řadu namazání litiny živočisným tukem, parafínem nebo olejem. K tomuto účelu doporučujeme kupovat schválené masti od různých výrobců. Nemusíte nutně používat masti od výrobce, od kterého litinu máte. Nicméně pokud tento krok neučiníte, zaděláváte si na problém, že vám litina začne korodovat. Takto ošetřená litina vám vydrží po celý život.
OBNOVENÍ LITINY
Pokud se vám už stane, že litina zkoroduje pak je možné jí obnovit. Hrubé nečistoty vždy odstraňujte kroužkovým rukávem. Ten zakoupíte od prodejců litinového nádobí. Poté použijte směs sody a octa nebo profesionální biologické čističe litiny. Vždy doporučujeme litinu nejdříve před touto kůrou pořádně vypálit. Takto obnovenou litinu nezapomeňte opět zakonzervovat tukem nebo mastí.
A MŮŽETE ZAČÍT
Nyní máte dostatek informací k tomu, abyste mohli začít své dobrodružství s litinou. Litinové nádobí může nahradit hromadu drahých grilů a dalších vymožeností. Stačí jen píle a správný cvik. Pokud hledáte inspiraci, jak v litině vařit doporučujeme vám sledovat ze zahraničních kuchařů Francise Mallmana. Z těch tuzemských pak Hugo Hromase – jeho kuchařky jsou ostatně postavené na vaření na ohni a s litinou v nich pracuje. S notnou kapkou humoru ale bezesporu s velkými zkušenostmi s vařením na ohni vám může pomoci také český youtube kanál MAD BBQ.
Tak dobrou chuť a žehu zdar!